Шведска го испраќа најголемиот пакет помош на Украина

Од:

Шведска ќе и обезбеди на Украина најголемиот пакет воена помош досега за речиси 700 милиони долари.

Киев ќе добие 90 оклопни возила, 90 борбени чамци и рачни гранати.

„Со поддршката на Украина, ние инвестираме во нашата безбедност. Доколку Русија победи, ќе имаме многу поголеми безбедносни проблеми отколку што ги имаме денес“, рече шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон.

Заедно со претходните 14 пакети, шведската помош за Украина изнесува речиси 2,9 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ

Шолц призна: Се што можевме и дадовме на Украина, ракети Таурус нема да испорачаме

Предраг Петровиќ

Путин: Секогаш чекор пред непријателот