Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Од:

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

dobivaj vesti na viber

– Грција е членка на еврозоната и ние сме се подготвени да направиме се што можеме да и помогне на земјата во оваа тешка фаза, истакна германскиот министер по вториот состанок на еврогупрата во Брисел кој се одржа без Грција.

Еврокомесарот за економски прашања Пјер Московиси, пак, само кусо рече дека еврозоната ќе има 19 членки, колку што има и сега.

Би можело да ве интересира

Германија го суспендира учеството во мировната мисија на ОН во Мали

Ана Ололовска

Греењето во јавните згради во Германија до 19 степени за да се штеди енергија

Ана Ололовска

Судар на два воза во забавен парк во Германија, повредени се најмалку 34 лица

Нивото на Рајна би можело да падне под критичниот минимум и да ја загрози индустријата

Ана Ололовска

Шолц е убеден дека Германија успешно ќе се справи со гасната криза

Ана Ололовска

Германија ќе загуби 265 милијарди долари до 2030 година поради војната во Украина

А1он