Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје: Ким со насмевка испрати запалива порака до САД

Од:

Пјонгјанг тестираше ново офанзивно подводно беспилотно летало со нуклеарно оружје, објавија денеска државните медиуми, а севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун предупреди дека заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД треба да завршат.

За време на тестирањето, новото беспилотно летало на Северна Кореја лебдеше под вода на длабочина од 80 до 150 метри повеќе од 59 часа и детонираше ненуклеарен товар во близина на источниот брег на земјата во четвртокот.

„Овој подводен напад беспилотно летало со нуклеарен погон може да се распореди на кој било брег и пристаниште или да го влече површински брод за операција“, се вели во извештајот на KCNA, истакнувајќи дека Ким лично го надгледувал тестот.

На фотографиите објавени од државните медиуми се гледа како Ким се насмевнува покрај голем објект во облик на торпедо, но тоа не е идентификувано како новиот дрон.

Севернокорејскиот лидер ја изрази својата решеност да ги „тера“ американските империјалисти и јужнокорејскиот марионетски режим во очај поради неговиот избор.

Ким ги предупреди непријателите дека веднаш треба да престанат со непромислените воени вежби против Северна Кореја.

Пјонгјанг, исто така, соопшти дека лансирал крстосувачки ракети во средата за време на тактичка вежба за нуклеарен напад, потврдувајќи ги претходните извештаи на јужнокорејската војска.

Крстосувачките ракети беа опремени со „пробна боева глава која симулира нуклеарна боева глава“ и прелетаа 1.500-1.800 километри.

Најновите тестови на Пјонгјанг се случуваат кога јужнокорејските и американските трупи во понеделникот ги започнаа своите најголеми вежби во последните години, во кои учествуваше американски јуришен амфибиски брод.

Северна Кореја соопшти дека американско-јужнокорејските воени вежби бараат од нејзините сили „да се подготват за војна од поголем обем и да ги зајакнат своите нуклеарни сили и во квалитет и во квантитет на приоритетна основа“.

Вашингтон и Сеул тврдат дека нивните вежби се чисто одбранбени и ги критикуваат тестовите на Пјонгјанг како дестабилизирачки и кршење на санкциите на ОН.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Северна Кореја симулираше нуклеарен контранапад

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја тестираше боеви глави за крстаречка ракета

Северна Кореја лансираше балистичка ракета кон Јапонското море

Северна Кореја истрела непознати крстосувачки ракети кон Јапонското Море

Северна Кореја ја истрела третата ракета за седум дена

Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница