Северна Кореја лансираше две балистички ракети

Од:

Северна Кореја лансираше две балистички ракети со краток дострел пред состанокот меѓу Ким Џонг-ун и Владимир Путин во Русија, соопштија јужнокорејските власти. Двата проектили биле лансирани од севернокорејската област Сунан во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров меѓу 11:43 и 11:53 часот по локално време, соопшти Здружениот генералштаб на Јужна Кореја (JCS).

Јужнокорејската војска го зголеми надзорот и будноста во тесна соработка со Соединетите држави, додаде JCS. Двата проектили веќе паднале, објави јапонската крајбрежна стража, повикувајќи се на јапонското Министерство за одбрана, но не прецизираше каде точно паднале проектилите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Северна Кореја симулираше нуклеарен контранапад

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја тестираше боеви глави за крстаречка ракета

Северна Кореја лансираше балистичка ракета кон Јапонското море

Северна Кореја истрела непознати крстосувачки ракети кон Јапонското Море

Северна Кореја ја истрела третата ракета за седум дена

Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница