Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Од:

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат усвои правила за спроведување на процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, вклучително и одложување на дебатата за повикување сведоци до средината на судењето.

Со 53 гласа „за“ и 47 „против“, Сенатот усвои план со кој им се дозволува на сенаторите обвинители да почнат случај подоцна во текот на денот.

Американскиот Сенат каде републиканците се мнозинство ги отфрли претходните обиди на три демократи да ја обврзат Белата куќа да поднесе документ за исплата на воена помош за Украина.

Таа одлука ја донесе Сенатот за време на првиот ден од судењето во процесот на отповикување на претседателот на САД, Доналд Трамп, што беше обележано со расправа за правилата формулирани во резолуцијата, предложени од Мич Меконел, лидер на мнозинството во Сенатот.

Според резолуцијата предложена од Меконел – претставниците на демократите кои служат како обвинители, како и правниот тим на претседателот во процесот на отповикување, имаат дваесет и четири часа во наредните три дена да го претстават своето видување за случајот.

Би можело да ве интересира

Британија ќе чека да поминат изборите во САД, па ќе одлучи за екстрадицијата на Асанж

А1он

„Њујорк тајмс“: Во Пентагон се разговара за оставки ако Трамп ја употреби армијата против народот

А1он

Втора ноќ протести во САД поради пресудата за убиството на Бријана Тејлор

Ана Ололовска

Горбачов: Русија да спречи натамошен конфликт меѓу САД и Кина

Ана Ололовска

Трамп го презентираше планот за здравствена реформа, но без детали

Ана Ололовска

Речиси 500 експерти за национална безбедност дадоа поддршка за Бајден за претседател на САД

А1он