Седуммина повредени во најголемиот забавен парк во Германија

Од:

Седум лица се повредени, главно полесно, во најголемиот забавен парк во Германија, Европа парк во Руст, во близина на француската граница, соопшти германската полиција.

„Очевидци забележале инцидент во базенот со вода каде што се одржувала претставата. Повредени се пет изведувачи и двајца посетители“, се наведува во соопштението.

Тројца од повредените се на преглед во болница.

Во тек е истрага за утврдување на околностите на несреќата.

На 19 јуни во овој забавен парк избувна пожар, најверојатно поради „технички дефект“.

Паркот Европа, на половина пат помеѓу германскиот град Фрајбург и францускиот Стразбур, беше отворен во 1975 година.

Неговите сопственици велат дека речиси шест милиони луѓе го посетуваат секоја година, што го рангира меѓу најголемите во Европа.

Би можело да ве интересира

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Светската сила на работ на банкрот, лоши прогнози за животниот стандард во Германија

Во Белград: Две лица се избодени со нож, жена е повредена во пожар

Порака од Германија: Сакаме да ја видиме Северна Македонија во ЕУ, сега е важно да се продолжи со уставните измени

Во Диселдорф експлодираше киоск, загинаа три лица, 16 се повредени

Горан Наумовски

Во Германија: Маж сексуално злоставувал девојче во двор на училиште