Се сретнаа Путин и Орбан

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот најблизок сојузник меѓу лидерите на Европската унија, унгарскиот премиер Виктор Орбан, ја потврдија својата посветеност на билатералните врски во услови на меѓународни тензии поради војната во Украина.

Унгарија – која се спротивстави на многу иницијативи на ЕУ за поддршка на Украина во нејзиниот отпор кон силите на Москва и која најголемиот дел од сурова нафта и гас добива од Русија – никогаш не сакаше да и се спротивстави на Русија и се обидува да спаси билатерални контакти, му рекол Орбан на Путин пред форумот. во Пекинг.

Тие се сретнаа во владината резиденција каде што престојуваше Путин пред почетокот на меѓународниот форум за Кинеската иницијатива „Појас и пат“.

„И покрај фактот што во денешните геополитички услови, можностите за одржување контакти и развој на односите се многу ограничени, можеме да бидеме задоволни што нашите односи со многу европски земји се одржуваат и се развиваат. Една од овие земји е Унгарија“, му рекол Путин на Орбан. .

Унгарија има поблиски врски со Русија отколку со другите земји од ЕУ и се смета за клучен потенцијален противник на одлуката што треба да се донесе во декември за тоа дали да се отворат пристапните преговори со Киев. За ваква одлука потребна е едногласна поддршка од 27 земји-членки.

Во обид да добие одобрение од Будимпешта за понатамошна помош за Украина, вклучително и почеток на преговорите за членство, Брисел размислува за одмрзнување на милијарди евра за Унгарија кои се замрзнати поради загриженоста за владеење на правото, велат високи претставници.

Во одговорот по е-пошта до Ројтерс, шефот за односи со медиумите на Орбан, Берталан Хаваси, рече дека Орбан и Путин разговарале за снабдувањето со гас и нафта и прашањата за нуклеарната енергија. Според договорот од 2014 година доделен без тендер, рускиот енергетски гигант Росатом гради нуклеарна централа во Унгарија.

Хаваси рече дека Орбан нагласил дека е од клучно значење за Европа, вклучително и Унгарија, да ги прекине санкциите против Русија и борбите во Украина и да го запре бегалскиот бран. Тој не кажа кој ја иницирал последната средба.

Путин и Орбан последен пат разговарале лице в лице на 1 февруари 2022 година, на повеќечасовна средба во Москва, точно три недели пред руската инвазија на Украина.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија не планира да испраќа нуклеарно оружје во вселената

Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Кој е Вадим Красиков, атентаторот кој Путин сака да го извлече од Германија

Столтенберг: Нема индикации дека Путин е подготвен за мир