Саломе Зурабишвили победник на претседателските избори во Грузија

Од:

Саломе Зурабишвили, поддржана од владејачката партија „Грузиски сон”, победи на вчерашните претседателски избори во Грузија, освојувајќи речиси 60 проценти од гласовите.

По преброени над 98 проценти од гласачките ливчиња, Зурабишвили го освои мнозинството од гласовите, соопшти Централната изборна комисија.

Сепак, опозицијата и ја оспорува победата.

За ривалот на Зурабишвили, Григол Вашадзе, кандидиран од главната опозициска сила – „Единствено национално движење” на поранешниот претседател Михаил Саакашвили – гласале над 40 проценти од гласачите, при одзив од над 56 проценти.

Синоќа Саакашвили, кој живее во Холандија, ги повика Грузијците да не признаваат резултатите од претседателските избори и од денеска да почнат со „масовна граѓанска непослушност“.

Во видео-порака од Холандија Саакашвили рече: Никогаш нема да ги признаам резултатите од овие избори. Ова денеска не беа избори. Тоа не беше демократски процес”.

Би можело да ве интересира

САД ја зголемуваат помошта за Грузија

Парламентот во Грузија четири часа ја запре работатa поради „хемиски напад”

Грузискиот парламент ја обнови работата по растерувањето на демонстрантите

(ВИДЕО) Хаос во Тбилиси: Полицијата со водени топови и солзавец против демонстрантите

Татјана Ташкова

Единаесет лица уапсени за малолетничка порнографија во Грузија

Министерот за внатрешни работи именуван за премиер на Грузија

Ана Ололовска