Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Од:

Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили на економската конференција во Катар изјави дека неговата земја е решена да влезе во НАТО, но прво мора да ги реши територијалните проблеми со Русија, јавија западни медиуми.

Грузија e позиционирана меѓу Русија на север и Турција, Ерменија и Азербејџан на југ.

Отцепените региони Абхазија и Јужна Осетија се меѓународно признати како дел од грузиската територија, иако неколку држави, вклучително и Русија, официјално ги признаваат како независни републики.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО

Премиерот на Грузија му порача на Зеленски да си ги гледа проблемите во неговата земја

Катерина Павлова-Николовска