САД вознемирени од донесување на антиизраелски закон во Парламентот на Ирак

Од:

САД се длабоко вознемирени од донесувањето Закон во ирачкиот Парламент според кој се криминализира нормализацијата на односите со Израел, соопшти синоќа американскиот Стејт департмент.

dobivaj vesti na viber

– Покрај тоа што ја загрозува слободата на изразување и промовира атмосфера на антисемитизам, овој Закон е чиста спротивност на прогресот направен од страна на соседите на Ирак, со градење мостови и нормализација на односите со Израел и создавање нови можности за луѓето од целиот регион, изјави портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс.

Тој додаде дека САД ќе продолжат да бидат силен и безрезервен партнер во поддршката на Израел, посебно тогаш кога ги проширува односите со своите соседи за повеќе мир и просперитет за сите.

Ирачкиот Парламент вчера изгласа регулатива според која се криминализира нормализацијата на врските и какви било односи со Израел, вклучувајќи и водење бизнис. Според оваа регулатива, прекршувањето на Законот е казниво со смртна казна или доживотен затвор.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Поморски маневри на Јужна Кореја и САД по серијата севернокорејски балистички проби

Ана Ололовска

САД не ја менуваат политиката на санкции кон Венецуела без конструктивни чекори од Мадуро

Ана Ололовска

Германија им приговара на САД за високите цени на гасот

Ана Ололовска

Распореден најновиот американски носач на авиони „Ју-Ес-Ес Џералд Форд“

А1он

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

А1он