САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува дали да ја означи групата Вагнер како странска терористичка организација, изјави американски официјален претставник, пренесува Скај Њуз.

Групата Вагнер е организација на платеници кои беа обвинети за воени злосторства во Африка и Сирија, а сега се силно вклучени во борбите во Украина.

– САД засега не донеле конечна одлука за нивното вклучување на списокот на терористички групи, прецизира официјалниот претставник, пренесува Скај Њуз.

САД веќе ја санкционираше групата, но администрацијата се обидува да направи дополнителен чекор.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови