САД прекинуваат со издавање визи во сите држави во светот

Од:

САД соопштија дека ги суспендираат сите визи ширум светот, поарди глобалната пандемија на новиот коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Американските амбасади и конзулати сепак ќе ги разгледаат визите за итни случаи доколку имаат соодветен персонал, соопшти Стејт департментот.

„Како одговор на значајните светски предизвици поврзани со пандемијата Ковид-19, Стејт департментот привремено ги суспендира визните услуги во сите амбасади и конзулати на САД“, се вели во соопштението.
Нема одреден датум кога ќе продолжат да издаваат визи.

Би можело да ве интересира

Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Американски шериф ги снабдува училиштата во неговата област со полуавтоматски пушки

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

Десет лица, меѓу кои и три мали деца, загинаа во пожар во куќа во Пенсилванија

Горан Наумовски

Невработеноста во САД повторно на најниско ниво во последните 50 години