САД предупредија на непосредна закана по американските сили во Ирак

Од:

Американската армија синоќа ја повтори загриженоста од евентуални непосредни закани по своите војници во Ирак од силите кои имаат поддршка од Иран и го зголеми нивото на готовност.

– Операцијата „Вродена одлучност“ сега е на високо ниво и продолжуваме внимателно да ги надгледуваме веродостојните и евентуални непосредни закани по американските сили во Ирак, изјави портпаролот на Командата на американската армија, генерал Бил Урбан.

Иранските власти тврдат дека САД водат психолошка војна, а иранската Револуционерна гарда соопшти дека Техеран ќе возврати на какви било агресивни американски акции.

Би можело да ве интересира

КЦНА: Целта на вежбите на Јужна Кореја и САД е напад врз Северна Кореја

САД го напуштија одборот на косовската Агенција за споредување и верификација на имот

Причината за смртта на Епстајн е самоубиство со бесење

САД планира продажба на авиони-ловци Ф-16 на Тајван

Претседателската кандидатка Маријана Вилијамсон предлага формирање на „Министерство за мир“

Од следната недела ќе почне со работа турско-американскиот оперативен центар