САД: Полицијата уапси маж кој пукаше пред синагога

Од:

Полицијата уапси маж кој пукал двапати со пушка пред синагога во Aлбани, Њујорк, неколку часа пред почетокот на прославата на Ханука, а во инцидентот нема повредени, соопшти полицијата.

Според извештаите, 28-годишниот маж извикал: „Слобода за Палестина“, пренесе АП.

Полицијата не го идентификуваше напаѓачот, но гувернерката Кети Хочул рече дека тој бил локален жител.

Полицијата соопшти дека инцидентот се истражува како злосторство од омраза и дека нема индикации дека биле вмешани други лица.

Хочул рече дека е особено несреќно што инцидентот се случил на почетокот на еврејскиот празник Ханука, кој започна во четвртокот навечер.

Хочул на прес-конференцијата истакна дека ова не е само напад на верски објект, туку, како што наведе, на самата структура на општеството и слободата на изразување на верата.

Хочул рече дека и наредила на полицијата и на њујоршката Национална гарда да бидат во состојба на готовност и да ги зголемат планираните патроли на места со висок ризик за време на празникот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Исчезна петгодишно девојче на Флорида, полицијата ја пронајде во мочуриште

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени во престрелка во Орландо

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски

Големи пожари во Тексас, пожарот зафати 500.000 хектари земја

Едно лице убиено со огнено оружје во близина на скопското село Блаце

Предраг Петровиќ

Објавена нова проценка на САД: На Украина и се заканува катастрофа до пролет