САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

Од:

Соединетите Држави очекуваат напад на Иран врз Израел, но таков што нема да биде доволно голем за да го вовлече Вашингтон во војна, изјави доцна вчера американски официјален претставник. Белата куќа претходно соопшти дека Вашингтон не сака конфликтот да ескалира на Блискиот Исток и дека САД му кажале на Иран дека не е вклучена во воздушниот напад врз главниот ирански воен командант во Дамаск.

Белата куќа соопшти дека го предупредила Иран да не го користи нападот како изговор за понатамошна ескалација во регионот. Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант вчера изјави дека Израел директно ќе одговори на секој ирански напад.

„Директен ирански напад ќе бара соодветен израелски одговор“, му рече Галант на американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, според забелешките објавени од неговата канцеларија.

Пентагон соопшти дека двајцата разговарале за „цврстата“ посветеност на Соединетите Држави за безбедноста на Израел против заканите од Иран и неговите полномошници.

„Повторувајќи ја недвосмислената порака на претседателот Бајден до израелскиот премиер Нетанјаху, секретарот Остин го увери секретарот Галант дека Израел може да смета на целосна американска поддршка во одбраната на Израел од иранските напади, на кои Техеран јавно се закани“, соопшти Пентагон.

Се додава дека посетата на Израел на највисокиот американски генерал за Блискиот Исток, армискиот генерал Мајкл „Ерик“ Курила, е одложена за да може да се сретне со израелското воено раководство за да разговара за „актуелните безбедносни закани“. Курила во последните месеци редовно патува во Израел.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски