САД: Нема да има покана Украина за членство во НАТО во јули

Од:

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулијана Смит, денеска изјави дека не очекува Алијансата да ја покани Украина за членство на самитот во Вашингтон во јули.

Украина јасно стави до знаење дека нејзината цел е да стане членка на воената алијанса предводена од САД, наведува Ројтерс.

Киев и некои од неговите сојузници во НАТО, особено во Источна Европа, се залагаат за покана за членство, иако Украина не може да стане членка на НАТО додека е во војна.

Би можело да ве интересира

Холандија и дава уште 400 милиони евра на Украина

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

Четири лица загинаа во рускиот напад на Одеса, меѓу кои и 10-годишно девојче

Три лица, меѓу кои две деца, загинаа во напад со дрон во областа Курск

Швајцарија организира мировна конференција за Украина на 15 и 16 јуни

Украинските пратеници во прво читање го одобрија предлог-Законот за регрутирање на осуденици