САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Од:

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан најави дека САД работат на нов пакет санкции насочени кон Северна Кореја.

Тој истакна дека американската администрација спроведува политика на „притисок и дипломатија“ со цел да се постигне крајната цел за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

– Целта на нашата политиката останува иста како што беше од првиот ден на администрацијата, а тоа е целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Тоа е цел што ја делиме и со Јужна Кореја и со Јапонија, наведе Саливан.

Тој додаде и дека американската администрација е отворена за сериозен и одржлив дијалог со властите на Северна Кореја без никакви предуслови.

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови

ВИДЕО: Воз во САД излета од шините и експлодираше, наредена евакуација

Катерина Павлова-Николовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска