САД: Му кажавме на Иран дека не учествуваме во нападот на конзулатот во Дамаск

Од:

САД му кажале на Иран дека не биле вклучени во нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск во кој беа убиени командантот на Револуционерната гарда во Сирија и неговиот заменик, соопшти денеска Белата куќа.

„Го информиравме Иран дека САД не беа вклучени во нападот што се случи во Дамаск и го предупредивме Иран да не го користи овој напад како изговор за понатамошна ескалација во регионот или да ги нападне американските објекти или персонал“, изјави портпаролката на Белата куќа, Карин Жан Пјер.

Таа нагласи дека САД не сакаат ескалација на конфликтот на Блискиот Исток.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

ВИДЕО: Ќерката на убиена Иранка ја прослави смртта на Раиси со алкохол и босанска песна

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси

(ВИДЕО) Објавена снимка: спасувачите ги носат телата по несреќата на Раиси