САД ја повикаа Кина да се вклучи во преговорите за нуклеарно разоружување со Москва

Од:

САД на Конференцијата за разоружување ја повикаа Кина да се вклучи во тристраните преговори за нуклеарно разоружување со Москва, нарекувајќи ја тајноста на Пекинг во однос на неговите зголемени арсенали „сериозна закана за стратешката безбедност“.

Конференцијата за разоружување почна вчера во Женева, а годинава претседавач е Алжир.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата година изјави дека во разговор со неговиот руски колега, Владимир Путин, на тема ограничување на нуклеарното оружје, укажал дека се надева во преговорите да се вклучи и Кина, за да се склучи сеопфатен договор меѓу трите најголеми нуклеарни сили во светот.

Пекинг засега одбива да учествува во такви преговори.

– Со оглед на тоа дека нуклеарниот арсенал на Кина во последните десет години се зголемил приближно два пати, сметам дека е време да се спроведат трилатерални преговори, изјави во Женева Роберт Вуд, американскиот претставник во преговорите за разоружување.

Би можело да ве интересира

Повеќе универзитети во САД ги враќаат своите студенти од Италија поради коронавирусот

Ана Ололовска

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Ана Ололовска

Кинеските авиокомпании нудат авионски билети и за четири долари

Иран им забрани на Кинезите влез во земјата поради коронавирусот

А1он

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Кинескиот град Шенжен ќе забрани конзумација на кучиња и мачки поради новиот коронавирус

Ана Ололовска