САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Од:

Воздухопловните сили на САД објавија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета петпати побрзо од брзината на звукот.

Тестот е извршен во саботата, во близина на брегот во близина на Јужна Калифорнија, кога бомбардер Б-52 истрелал „Оружје за брз одговор“ (ARRW).

– По одвојувањето од авионот оружјето за брз одговор се покрена и траеше онолку долго колку што очекувавме, достигнувајќи хиперсонични брзини петпати поголеми од брзината на звукот, се наведува во соопштението на американската војска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Осуммина повредени во пукање во САД

Катерина Павлова-Николовска

САД, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија основаа Пацифичка групација

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Почна затворањето на клиниките за абортус во САД, нереди на протестите

Катерина Павлова-Николовска

ОН: Ограничувањето на абортусот само го прави посмртоносен

А1он

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он