САД и Талибанците потпишаа историски мировен договор

Од:

САД и Талибанците го потпишаа долгоочекуваниот мировен договор, со кој се стави крај на 18-годишната војна во Авганистан, најдолгата американска војска во нејзината историја.

Договорот беше потпишан во Доха, Катар, од страна на американскиот специјален претставник за помирување во Авганистан Залмај Калилзад, главeн американски преговарач во разговорите со Талибанците – и Мула Абдул Гани Барадар – главниот преговарач на Талибанците.

Со Договорот, на чие потпишување присуствуваше и државниот секретар на САД Мајк Помпео, се предвидува  САД и НАТО да ги повлечат војниците од Авганистан во рок од 14 месеци доколку Талибанците ги исполнат преземените обврски.

Во првата фаза, САД ќе го намалат бројот на војници од околу 13.000 на 8.600 за период од 135 дена.

Во рок од 10 до 15 дена од потпишувањето на Договорот, Талибанците и претставниците на сите делови на авганистанското општество, вклучувајќи ја и Владата, ќе одржат средба и ќе се обидат да договорат уредување на повоен Авганистан, вклучително и за прашањето за траен прекин на огнот и правата на жените и малцинствата.

Би можело да ве интересира

Помпео: Уште шест кинески медиуми означени како странски мисии

Ана Ололовска

Помпео: САД се за продолжување на Договорот СТАРТ со Русија

Ана Ололовска

Американските санкции против гасоводот „Северен поток 2“ ќе засегнат преку 120 европски компании

Жарко Настоски

Соединетите држави го тужат Гугл за монопол

А1он

Актуелните разузнавачи на САД сметаат дека објавата на писмата на Хантер Бајден не е масло на Русија, поранешните тврдат дека е

Ана Ололовска

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Ана Ололовска