Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

Од:

Генералштабот на украинската армија денеска соопшти дека руските сили почнаа голема офанзива во регионот Доњецк, источна Украина.

dobivaj vesti na viber

– Непријателот спроведува офанзивна операција во правец на Бахмут и Авдивка во регионот на Доњецк. Целта на притисокот е да се позиционираат руските сили за напад врз Соледар и Бахмут и да ја прошират руската контрола западно од градот Доњецк, се наведува во извештајот на ГШ на украинската армија.

Во извештајот на ГШ се наведува дека нападот на руските сили кај Бахмут бил неуспешен и дека борбите продолжуваат на приодите кон Авдивка, северно од градот Доњецк.

Соледар и Бахмут се дел од одбранбената линија источно од големите градови Славјанск и Краматорск, каде пред војната живееле повеќе од половина милион луѓе. Тоа е последниот регион, што сè уште е под контрола на украинските сили во поширокиот источен регион Донбас.

 

Би можело да ве интересира

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Романскиот министер за здравство ги повика младите да набават таблети против радијација

А1он

Амнести интернешнл: Стоиме зад извештајот дека Украина ги загрозува цивилите

А1он

Во Доха потпишан мировен договор со бунтовничките групи

А1он

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

А1он