Руските сили го гранатираа Днепар

Од:

Руските сили синоќа истрелаа четири проектили кон Дњепар, но нема повредени, информира шефот на регионалната воена управа на Дњепропетровск, Валентин Резниченко.

Тој изјави дека нападот предизвикал сериозна штета и оти избувнал пожар кој пожарникарите го изгаснале.

Според Резниченко, руските сили ја гаѓале областа Никопољ со повеќе ракетни фрлачи и тешка артилерија.

Би можело да ве интересира

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостинот ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Британското разузнавање: Русите се обидуваат да ги одвлечат Украинците во Бахмут

Горан Наумовски

Новинарка на руската телевизија НТВ силувана во Мелитопол

Горан Наумовски

Поранешен припадник на „Вагнер“ тврди: Оние што не сакаа да се борат беа стрелани

Награда од „Форес“ вредна 72.000 долари за секој уништен западен тенк во Украина

Горан Наумовски