Руски Гаспром ќе му ја прекине испораката на гас на главниот сојузник Кина поради годишно одржување

Од:

Руски Гаспром објави дека ќе ја прекине испораката на гас за Кина преку гасоводот Силата на Сибир меѓу 22 и 29 септември поради планираните работи за одржување.

dobivaj vesti na viber

Русија испорачува гас на Кина преку гасоводот на Сибир, а планираното редовно одржување е закажано меѓу 22 и 29 септември.

„Газпром“ објави дека според договорот со кинеската национална нафтена корпорација (ЦНПЦ), вакво одржување се планира двапати годишно, во пролет и наесен, пренесува британски „Ројтерс“. „Газпром“ и „ЦНПЦ“ потпишаа договор за трансфер на плаќањата за испорака на руски гас во Кина во јуани и рубли, наместо во долари, објави руската компанија на почетокот на септември.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Вирус сличен на коронавирусот е откриен кај лилјаци во Кина

Работнички демонстрации во најголемата фабрика за ајфони во Кина

А1он

Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

Горан Наумовски

„Газпром“ се закани со прекин на транзитот на гас низ Украина

А1он

Пекинг воведува негативен тест за коронавирус за пристап до сите јавни места

А1он