gasprom

Економија

Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

А1он
Руската државна компанија за гас „Газпром“ вечерва се закани дека би можела да го прекине снабдувањето со гас во Европа веќе следната недела, пренесува „Гардијан“.
Свет

„Газпром“ се закани со прекин на транзитот на гас низ Украина

А1он
Рускиот енергетски гигант „Газпром“ денеска соопшти дека регистрирал „исчезнување“ руски гас во Украина, наменет за испорака до молдавските потрошувачи. Компанијата предупреди дека, доколку потрае транзитниот
Економија

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

А1он
Портпаролот на гасниот гигант Гаспром, контролиран од Кремљ, синоќа изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас откако експлозија погоди два цевководи под Северното
Свет

Руски Гаспром ќе му ја прекине испораката на гас на главниот сојузник Кина поради годишно одржување

А1он
Руски Гаспром објави дека ќе ја прекине испораката на гас за Кина преку гасоводот Силата на Сибир меѓу 22 и 29 септември поради планираните работи
Економија

„Газпром“: Згаснатата компресорска станица на „Северен тек – 1“ не е безбедна- нема испорака на гас за Германија

А1он
Рускиот енергетски гигант „Газпром“ денеска соопшти дека добил официјално предупредување од руските регулатори дека згаснатата компресорска станица „Портоваја“, што требаше да испумпува гас за Германија
Економија

Драстичен скок на цената на гасот во Европа

А1он
Цените на гасот во Европа денеска скокнаа за речиси една четвртина, откако руски „Газпром“ објави дека нема да испорачува гас во Европа преку гасоводот „Северен
Економија

Ројтерс: Газпром повторно пушти гас

А1он
Ројтерс објави дека Газпром повторно го вклучи Северен тек 1. Податоците на веб-страницата на Газпром покажуваат дека во последниот час низ цевката поминале 184 kWh/h.
Свет

Мамер: Одлуката на Газпром е донесена под лажни изговори

А1он
Портпаролот на Европска комисија, Ерик Мамер на Твитер објави дека одлуката на Газпром утре да не дистрибуира гас до ЕУ е донесена „под лажни изговори“.
Свет

Гаспром објави фотографија зошто е прекината испораката на гас: Има дефект на турбината, потребни се поправки

А1он
„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Европа, поради дефект на единствената турбина „Северен тек 1“ што работи. Руската компанија објави дека го известила германскиот
Регион

Бугарија и покрај протестите на граѓаните ќе преговара со „Газпром“ за гас

А1он
Бугарскиот преоден министер за енергетика, Росен Христов, за БНТ изјави дека неговата земја ги почнала преговорите со „Газпром“ и се обидува да постигне позитивен исход