Руска компанија нуди 66.000 евра на првиот војник кој ќе уништи западен тенк во Украина

Од:

Руска компанија соопшти дека ќе плати пет милиони рубли (66.000 евра) на првите војници кои ќе уништат или заробат тенк од западно производство во Украина. Имено, компанијата Форес, со седиште на Урал, која произведува материјали за енергетската индустрија, ветила огромна сума на војниците кои ќе заробат или уништуваат германски тенкови Леопард 2 или американски тенкови Абрамс, пишува Sky News.

Таа наведува дека ќе плати пет милиони рубљи на првиот руски војник кој ќе уништи еден од тие тенкови, а 500.000 рубли (6.600 евра) на останатите кои ќе го постигнат овој подвиг. Додава дека ќе плати 15 милиони рубљи за соборени борбени авиони од западно производство во случај да и бидат испорачани на Украина. Во исто време таа рече дека НАТО ја полни Украина со неограничено количество оружје и го ескалира конфликтот.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата