Руска амбасадорка: Путин ќе присуствува на самитот на Г-20 во Индонезија

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин има намера да присуствува на годинашниот самит на Г-20 во Индонезија, изјави руската амбасадорка во островската држава Људмила Воробјова, спротивно на тврдењата на некои земји дека Русија ќе биде исфрлена од групата.

dobivaj vesti na viber

САД и западните сојузници проценуваат дали Русија треба да остане дел од форматот што ги обединува дваесетте најголеми економии во светот по нападот на Украина.

Амбасадорката на Русија во Индонезија, актуелен претседавач на Г20, рече дека Путин планира да пристигне на индонезискиот остров Бали на состанокот во ноември.

„Тоа ќе зависи од многу, многу работи, вклучувајќи ја и ситуацијата со пандемијата на Ковид-19, која се подобрува. Засега тој сака да присуствува“, рече на прес-конференција амбасадорката Воробјова.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он

Кремљ: Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина

А1он

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска