Русите соборија два украински авиони МиГ-29

Од:

Вооружените сили на Руската Федерација уништија два ловци МиГ-29, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Како што се наведува, станува збор за авиони кои се модернизирани за употреба на западно ракетно оружје.

Покрај тоа, од 24 до 29 септември, руските вооружени сили извршија девет групни напади со прецизно оружје со долг дострел и беспилотни летала.

Според соопштението, погодени се магацини за муниција, воено-технички средства на Вооружените сили на Украина, места за обука на саботери и сместувачки места за украинскиот воен персонал и странските платеници.

Би можело да ве интересира

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел