Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

Од:

Тактиката што ја користат Украинците при ослободувањето на населбите во Донбас се нарекува „кетлинг“ – опкружување и контролирање поголема група луѓе. Со помош на оваа тактика, градот Лиман бил вратен назад. Имено, украинските војници го опколиле градот, а непријателските сили немале друг избор освен да се предадат.

dobivaj vesti na viber

Оваа тактика е овозможена поради фактот што украинските градови и села во Донбас се достапни само со кривулести патишта, а окупаторските сили, кои не се премногу запознаени со теренот, се во крајно ранлива позиција бидејќи не знаат за алтернативни правци.

Портпаролот на украинската војска Сергеј Черевати изјави дека „речиси сите логистички правци до Лиман се под украинска контрола“.

Патем, терминот „kettleling“ во полициската терминологија значи начин на сузбивање на немирите како што се демонстрации и ставање под контрола на маса луѓе, а тоа се случува кога полицијата ги блокира улиците и ги принудува демонстрантите на ограничен простор, на пример на мост или во затворена улица.

Би можело да ве интересира

Лавров: Западот имаше реална шанса да избегне војна во Украина

А1он

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска