Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

Од:

Москва го назначи главниот инженер на окупираната украинска нуклеарна централа Запорожжја, Јуриј Черничук за директор на централата, соопшти руската државна нуклеарна агенција Росенергоатом. Таа позиција беше празна од октомври, кога претходниот шеф на електраната беше киднапиран од руските сили, според Киев.

Нуклеарната централа Запорожје во источна Украина е најголемата во Европа и е под руска окупација од март. Од септември не произведува струја, но во неа се уште работи украински персонал, кои се грижат за безбедноста. Во октомври Москва објави дека ја става нуклеарната централа под контрола на нејзините нуклеарни институции, што Киев го прогласи за незаконски потег.

Меѓусебни обвинувања за гранатирање на нуклеарната централа

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом во мај соопшти дека Русите му забраниле на Черничук да го напушти градот Енерходар, каде што се наоѓа нуклеарната централа, и ја обвини Русија дека го држи него и другиот персонал како заложници. Фабриката со шест реактори беше цел на повеќекратни напади, што предизвика осуда од Меѓународната агенција за атомска енергија, која повика да се прогласи безбедна зона околу неа. Москва го отфрли тој предлог.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на нуклеарната централа, која се наоѓа на страната на реката Днепар под контрола на руските сили. Киев, исто така, ја обвини Москва за поставување воена опрема во нуклеарната централа, што Русија го негира.

Би можело да ве интересира

WSJ: Русија и Иран планираат да изградат фабрика за производство на дронови

Ана Ололовска

Гутереш: Изгледите за мир се се помали

Ана Ололовска

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Скај Њуз: Зеленски го очекуваат во Брисел, но патувањето може да биде одложено од безбедносни причини

Ана Ололовска

Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го предизвика Зеленски на воздушен дуел: Ако сакаш, ќе се сретнеме на небо

Ана Ололовска