Русија: Странски специјални служби вршат сајбер напади на нашата инфраструктура

Од:

Руските безбедносни служби соопштија дека забележале поединечни обиди на американски и други специјални служби како вршат сајбер напади на администрацијата на руската инфраструктура.

Оваа вест следи откако Иран соопшти дека на нивна територија се уапсени неколку агенти на ЦИА.

Според неименуван извор од руските безбедносни сили, странски специјални служби активно се обидуваат да се инфилтрираат во системот на администрацијата на руската инфраструктура, пред се во области како што е банкарскиот сектор, транспорт и во енергетиката.

„Такви обиди постојат, иако успеваме да ги неутрализираме“, истакна изворот.

Би можело да ве интересира

Петмина загинати во престрелка на фарма во Ростовската област

Путин: Ситуацијата во Сирија е критична

Ана Ололовска

Горбачов: Крајот на Студената војна беше заедничка победа, но Западот ја приграби за себе

Ана Ололовска

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Путин ги отстранува критичарите од Советот за правата на човекот

Татјана Ташкова

Руска подморница не успеа да истрела интерконтинентална ракета, Путин ја следеше воената вежба