Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

Од:

Речиси сигурно е дека Русија започна голема нова формација на своите копнени сили за поддршка на операцијата во Украина, пишува во дневниот билтен за разузнавање на британското Министерство за одбрана на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Единицата наречена Трет армиски корпус е со седиште во градот Мулино, источно од Москва.

Според новите информации, руските команданти продолжуваат да имаат проблеми со „конкурентните оперативни приоритети“ за засилување на офанзивата во регионот на источен Донбас и за зајакнување на одбраната од украинските контранапади на југ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност