Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Од:

Русија, која има блиски односи со Иран, рече дека е крајно загрижена поради иранските напади врз Израел и ги повика сите страни да покажат воздржаност, додавајќи, сепак, дека тензиите ќе останат додека не се реши израелско-палестинскиот конфликт. „Изразуваме екстремна загриженост поради уште една опасна ескалација во регионот. Ги повикуваме сите страни на воздржаност“, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Министерството потсетува и на изјавата на Техеран дека нападот бил извршен во рамките на правото на самоодбрана по израелскиот напад врз конзулатот во Дамаск, кој го осуди Москва. Тој исто така посочува дека Западот ги блокирал обидите да одговори на израелскиот напад во Дамаск во Советот за безбедност на ОН.

Кремљ допрва треба јавно да објави директен ирански напад врз Израел.

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев верува дека војната меѓу Израел и Иран ќе ги влоши шансите на Џо Бајден да победи на претседателските избори во ноември.

Би можело да ве интересира

Ганц: Нетанјаху го одби советот порано да влезе во Рафах

Горан Наумовски

Израел: Демонстрантите бараат итен договор за заложниците

Пет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Санкт Петербург

Горан Наумовски

Руски суд го заплени имотот на италијанскиот „УниКредит“ вреден 463 милиони евра

Пронајдено телото на Шани Лук

Предраг Петровиќ

13 земји испратија предупредувачко писмо до Израел

Катерина Ѓуровски