Русија размислува за изградба на нови подморници

Од:

Руското Министерство за одбрана ќе го разгледува планот за изградба на две нови нуклеарни подморници од класата „Бореј“, изјави неименуван извори за ТАСС.

-Министерството размислува за изградба на уште две подморници „Бореј“, кои ќе бидат опремени со крстосувачки ракети со долг дострел наместо со балистички ракети. Доколку се донесе одлука, подморниците ќе бидат изградени во рамките на новиот проект Бореј-К и ќе бидат во функција по 2027 година, рече изворот запознаен со ситуацијата.

Нуклеарните подморници од класата „Бореј“ треба да ги заменат подморниците класа „Делта III”, „Делта IV” и „Тајфун” во руската морнарица.

Би можело да ве интересира

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи

Татјана Ташкова

Путин и Макрон в понеделник ќе разговараат за европската безбедност и соработка

Захарова со одговор по обвинението дека Русија украла американска технологија

Русија ги покани Трамп и Ким на прославата на „Денот на победата“

Пилотите кои принудно слетаа во поле одликувани со титулата „Херој на Русија“

Татјана Ташкова

Нападнат дански брод во Камерун, грабнати осум членови на екипажот