Русија почна да произведува С-400 за Индија

Од:

Русија почна да произведува ракетен систем С-400 наменет за Индија, а според договорот испораката треба да биде до 2025 година, изјави извршниот директор на рускиот државен производител „Ростек“, Сергеј Чемезов.

Тој на Саемот во Дубаи (Dubai Airshow 2019) наведе дека Индија однапред ја платила нарачката на С-400, но не ја откри сумата.

Индија најави дека планира да купи руски ракетен систем С-400 уште во 2015 година, а за време на минатогодишната посета на претседателот на Русија, Владимир Путин потпишан е договор во висина од 5,43 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Два земјотреси во Кина

Ана Ололовска

Над 800.000 инфицирани со Ковид-19 во Индија

Ана Ололовска

Рекордни 26.506 нови случаи на Ковид-19 во Индија

Ана Ололовска

СЗО испраќа експерти во Кина да го утврдат потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Кинеската авиоиндустрија со загуба од речиси пет милијарди долари поради Ковид-19

Ана Ололовска