Русија: На кралот Чарлс му е кажано да не контактира со руската амбасада

Од:

На британското кралско семејство му е препорачано да нема никаков контакт со руската амбасада во Лондон, изјавил рускиот амбасадор во Лондон.

На прашањето на „Известија“ дали имало каква било комуникација со кралот Чарлс Трети, рускиот амбасадор Андреј Келин одговори: „Не, и знам дека на членовите на кралското семејство им се советува да не контактираат со руската амбасада“.

„Обединетото Кралство е рај за пирати“

„Повеќето политичари на Запад се како некои еднодневни пеперутки кои не размислуваат за иднината и  се опседнати со собирање бескорисни политички поени. Затоа не можат да разберат што ќе се случи за еден месец или една година со Украина. “, рече Келин, како што пренесува Sky News.

„На крајот на краиштата, ако вака продолжи, Украина ќе стане пропадната држава, црна дупка која ќе мора да се закрпи. Руските бизнисмени, вклучително и таканаречените олигарси, не го сметаат Лондон за безбедно место. Сега никој не го смета Обединетото Кралство  безбедно засолниште; излегува дека тоа е рај за пирати“, додаде тој, пренесе Индекс.

Би можело да ве интересира

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Започна редовното регрутирање во руската армија

Ана Ололовска

Русија денеска го презема претседавањето со Советот за безбедност на ОН

Ана Ололовска

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

„Гардијан“: Протекоа тајни документи за руската сајбер група „Вулкан“

Горан Наумовски

Новинар на Wall Street Journal притворен во Русија поради шпиунажа