Русија ќе ги распореди најновите хаубици во близина на финската граница

Од:

Русија наскоро ќе ги распореди своите најнови хаубици во Северниот воен округ, кој граничи со Финска и Норвешка, изјави шефот на државниот одбранбен конгломерат Ростек.

„Тестирањето на новите самоодни артилериски единици е завршено и нивното масовно производство е веќе започнато“, рече Сергеј Чемезов, шефот на Ростек, во интервју за државната новинска агенција РИА, додавајќи дека првата пилотска серија ќе биде испорачано до крајот на 2023 година.

„Мислам дека наскоро ќе се појават таму (во Северниот воен округ) бидејќи се потребни хаубици од оваа класа за да се обезбеди предност во однос на западните артилериски модели во однос на опсегот на гаѓање“, рече Чемезов.

Во 2021 година, рускиот претседател Владимир Путин го смени статусот на руската северна флота, чија област на одговорност беше главно рускиот Арктик, во Северниот воен округ, вклучувајќи го и регионот Мурманск, кој граничи со Финска и Норвешка.

Откако почна сеопфатна инвазија на Украина во февруари 2022 година, Москва го обвини „колективниот Запад“ за организирање на прокси војна со Русија и предупреди дека Москва ќе изгради сили на нејзините западни граници откако Финска ќе се приклучи на НАТО алијансата предводена од САД.

Претходно во декември руската државна новинска агенција ТАСС објави дека споменатите хаубици веќе биле распоредени на линијата на фронтот во Украина.

Хаубиците со дострел до 70 километри се опремени со модерен топ 2А88 од калибар 152 мм, со брзина на отпуштање поголема од 10 истрели во минута, како и модерен систем за автоматизирање на водење на оружјето, избор на цели и навигација, според за ТАСС.

Би можело да ве интересира

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови

(ВИДЕО) Украински напад на осум области во Русија: двајца мртви, оштетени трафостаници и рафинерија

Орбан: Запад на чекор до испраќање војска во Украина