Паѓа рејтингот на Обама

Од:

Кандидатот за претседател на Републиканците, Мит Ромни води во истражувањеро на јавното мислење, во однос на актуелниот претседател на САД, Барак Обама со 48 спрема 44% гласови.

Според истражувањето на агенцијата Расмусен, само 32 отсто од Американците својата финансиска состојба ја оценуваат како добра или одлична што е пад за 3% од моментот кога Обама дошол на местото претседател пред 3 и пол години.

На прашањето на кого повеќе му веруваат во однос на економското закрепнување, дури 9% гласови повеќе добил Ромни.

Агенцијата потсетува на своето истражување од јуни 2008-та година, кога Обама секој ден во тој месец водел во однос на републиканскиот противкандидат Џон Мекејн.

Во овој месец, до 13. јуни, Ромни водел 10 пати, два пати имале изедначени резултати, а само еднаш водел Обама.

 

Би можело да ве интересира

Еден маж е убиен за време на синоќешниот протест во Детроит

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска

Во Минеаполис воведен полициски час после деноноќија анархија, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трамп: САД ги прекинуваат односите со СЗО

А1он

Уапсен полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

А1он

Leave a Comment

6 + eight =