Паѓа рејтингот на Обама

Од:

Кандидатот за претседател на Републиканците, Мит Ромни води во истражувањеро на јавното мислење, во однос на актуелниот претседател на САД, Барак Обама со 48 спрема 44% гласови.

Според истражувањето на агенцијата Расмусен, само 32 отсто од Американците својата финансиска состојба ја оценуваат како добра или одлична што е пад за 3% од моментот кога Обама дошол на местото претседател пред 3 и пол години.

На прашањето на кого повеќе му веруваат во однос на економското закрепнување, дури 9% гласови повеќе добил Ромни.

Агенцијата потсетува на своето истражување од јуни 2008-та година, кога Обама секој ден во тој месец водел во однос на републиканскиот противкандидат Џон Мекејн.

Во овој месец, до 13. јуни, Ромни водел 10 пати, два пати имале изедначени резултати, а само еднаш водел Обама.

 

Би можело да ве интересира

Трамп: Ако нема решение за Сирија, санкциите кон Турција ќе бидат погубни

Турција подготвува санкции како одговор на мерките од САД

Татјана Ташкова

САД извршиле сајбер напад врз Иран, Техеран демантира

Четврта дебата за избор на претседателски кандидат од демократите

Ана Ололовска

Џо Бајден: Доколку Трамп биде реизбран, НАТО ќе престане да постои

Ана Ололовска

Пентагон не му дава документи на Конгресот за истрагата против Трамп

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × five =