Ројтерс: На протестот против воената мобилизација во Москва приведени се најмалку 27 лица

Од:

Руската полиција денеска во центарот на Москва приведе неколку десетици лица, поради учество на протест против воената мобилизација за потребите на војната во Украина.

Порталот ОВД-Инфо, кој известува за слободата на собирање во Русија, наведува дека најмалку 27 членови на група која собира сопруги на мобилизирани војници биле приведени од полицијата во близина на Кремљ додека лежеле на Цветната улица во близина на споменикот на Непознатиот војник, пренесува Ројтерс.

Како што се додава, повеќето од уапсените се новинари. Некои од уапсените подоцна се ослободени.

Би можело да ве интересира

Русите бесни поради одлуката на САД за нова помош за Украина: „Ова ќе заврши со понижување“

Орце Костов

Почина еден од пилотите на рускиот воен авион кој се урна во Ставропол

Горан Наумовски

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он