Рјабков: Тврдењата на Пентагон за руско лансирање антисателитско оружје се лажни

Од:

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков ги отфрли како лажни тврдењата на Пентагон дека Русија лансирала антисателитско оружје, истакнувајќи дека Москва е против ставање на ударните способности во орбитата околу Земјата.

„Мислам дека не треба да одговараме на какви било лажни вести што ги шири Вашингтон“, изјави висок руски дипломат на новинарите како одговор на прашање, пренесе Тас.

Рјабков рече дека Русија отсекогаш била конзистентно против ставање на оружја за напад во орбитата околу Земјата.

„Не случајно Русија, заедно со голем број други земји, ја промовира иницијативата прво да не се поставува оружје во вселената“, додаде тој. Русија продолжува да ја развива својата вселенска програма на планиран начин, посочи тој. „Ниту лансирањето сателити за различни цели, вклучително и оние кои се занимаваат со зајакнување на нашата одбранбена способност, не е ново“, рече Рјабков.

Според него, затоа Американците можат да кажат што сакаат, а руската политика нема да се промени. „И доколку навистина беа заинтересирани за зајакнување на безбедноста, вклучително и вселенска активност, би можеле да го преиспитаат својот деструктивен пристап кон низата руски предлози во оваа сфера. Ова првенствено се однесува на нашиот предлог за изработка на договор за спречување на трка во вооружување во вселената“, рече Рјабков.

Вашингтон ја обвини Москва за лансирање на сателит за кој американските разузнавачки агенции веруваат дека е оружје способно да следи и да напаѓа други сателити, тврдење што Русија денеска го отфрли како лажно.

Би можело да ве интересира

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

„Во каса остана само банкнота од 100 долари“: Москва Тајмс тврди известува за недостиг на девизи во банките во Русијa

A1on

Руските сили соборија 25 украински беспилотни летала во текот на ноќта

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион