Ретка снимка: Америка испрати едно од своите најмоќни оружја во Гуам

Од:

Едно од најмоќните оружја во арсеналот на американската морнарица пристигна во пристаништето Гуам во текот на викендот. Аналитичарите велат дека САД со тоа испратиле порака до сојузниците и непријателите во услови на растечки тензии во Индо-Пацификот.

dobivaj vesti na viber

УСС Невада, подморница на нуклеарен погон од класата Охајо која носи 20 балистички ракети „Тридент“ и десетици нуклеарни боеви глави, пристигна во базата на територијата на САД во Пацификот во саботата. Ова е прво пристигнување на подморница со балистички ракети на Гуам од 2016 година и само второ јавно објавено пристигнување од 1980-тите.

Позициите на таквите подморници обично се чуваат строго во тајност

„Ова пристигнување на пристаништето ја зајакнува соработката меѓу Соединетите Држави и сојузниците во регионот, покажувајќи ја американската способност, флексибилност, подготвеност и континуирана посветеност на индо-пацифичката регионална безбедност и стабилност“, се вели во соопштението на американската морнарица.

Позициите на таквите подморници обично се чуваат строго во тајност. Погонот на нуклеарна енергија значи дека таквите пловила можат да работат под вода со месеци; единственото нешто што ги ограничува се резервите потребни за одржување на екипажот, пишува CNN.

Би можело да ве интересира

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Конгресот на САД ќе се обиде до август да го ратификува зачленувањето на Финска во НАТО

Ана Ололовска