Рекордно висок одѕив на изборите за претседател на Чешка

Од:

Граѓаните на Чешка утрово, на вториот ден од вториот круг на претседателските избори, масовно излегуваат на гласање за да одлучат кој ќе биде новиот лидер на државата.

Се предвидува историски рекорден одѕив бидејќи половина од регистрираните 8,25 милиони гласачи веќе излегоа вчера, на првиот ден од гласањето.

Тие избираат меѓу поранешниот началник на Генералштабот, а потоа и шеф на Воениот комитет на НАТО, пензионираниот генерал Петар Павел и петтиот најбогат човек во Чешка, тајкунот од агро и хемиската индустрија Андреј Бабиш.

Големиот интерес на Чесите за овие трети директни избори за шеф на државата ги принуди медиумите да применат нови технологии и вештачка интелигенција за да објават предвидување на многу мал примерок од преброените гласови, околу 10 отсто, набргу по затворањето на гласачките места во 14 часот.

Во првиот круг, пред 14 дена, исклучително прецизно ги предвидоа резултатите.

Резултатите ќе бидат објавени вечер.

Според предизборните анкети и модели, Павел е фаворит со можни 53 до 58 отсто од гласовите за поддршка.

Би можело да ве интересира

Ден на жалост во Чешка

Убиецот од Прага е одговорен за уште две убиства, вели Вондрашек

Горан Наумовски

Вондрашек: Убиецот бил инспириран од терористички напад во Русија кој се случи оваа година

Убиецот од Прага на Телеграм го најавил масакрот

Масакр во Прага: Бројот на убиени се искачи на 17, најмалку 24 се ранети

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Студентите на Универзитетот во Прага се обидоа да се сокријат од напаѓачот на покривот на зградата

Горан Наумовски