Путин загрижен: Руски функционери се свртеа кон алкохол поради менување на текот на војната во Украина

Од:

Врвот на Кремљ се оддаде на алкохол поради големо количество стрес, а рускиот претседател сака да му стави крај.

Клучните соработници на Кремљ, наводно, се свртеле кон алкохолот за да го намалат стресот од почетокот на војната во Украина во февруари, при што Владимир Путин е особено загрижен за неговиот „внатрешен круг“. Врвните руски функционери се свртуваат кон алкохол додека војната на Путин во Украина го менува курсот, се вели во новиот извештај.

На Путин, кој е познат по минималното консумирање алкохол, особено му пречело пиењето за да се ослободи од стресот кај „одредени луѓе од неговиот близок круг“, тврди рускиот независен медиум Медуза. Дури се тврди дека колективниот порок на функционерите довел до срамен недостиг на дисциплина, при што некои државници дури и ги мрмореле своите зборови во јавноста или ги пропуштале клучните настани.

„Некои функционери пропуштија важни настани. Други зборуваа за работи кои немаат смисла во официјалните услови. Општата јавност веќе почна да забележува“, велат изворите. Извори од Кремљ открија дека иако проблемот започна во февруари, тој само се влоши во последните недели бидејќи Украина возвраќа на руските трупи.

„Луѓето на овој начин го ослободуваат стресот од февруари. Министрите, нивните соработници, па дури и некои вицепремиери, членови на претседателската администрација и Советот за безбедност, шефови на државни корпорации и гувернери почнаа повеќе да пијат“, рече изворот.

„Главната причина за стресот е штетата предизвикана од руската војна во Украина и санкциите што следеа – и дека Путин верува дека бирократите треба полесно да се справат со тоа“, вели Медуза.

На повеќето високи функционери не им беше кажано за планот на Путин да започне инвазија на Украина пред да извршат инвазија на руските трупи во февруари – и оттогаш многумина беа во состојба на „шок и збунетост”. Еден извор откри: „Тие почнаа да пијат многу од февруари и тие не сакаат да престанат“.

А извори од Кремљ ѝ открија на Медуза дека освен воените неуспеси во Украина, има и други причини за пиење во мрежата на Путин.

„Тие имаат своја војна, свои лични проблеми и внатрешни борби“, рече еден.

Засега никој не е отпуштен поради лошата навика, но Путин не исклучува дека оваа драстична мерка може да се искористи доколку проблемот продолжи, се вели во извештајот. Путин продолжи да истакнува дека сака неговите главни помошници да го променат своето однесување, тој е бесен поради проблемот, па им одржа предавање на двајца регионални гувернери, велејќи им да се справуваат со алкохолизмот во нивните региони.

Ниту еден од нив не го сметаше ова за проблем – туку се сметаше за индиректен начин на Путин да го потенцира ова прашање.

Би можело да ве интересира

Путин: Изјавата на Бајден дека сум „луд кучкин син“ е безобразна, но покажа дека бев во право

Предраг Петровиќ

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви