Путин: Москва и Минск се сојузници во братските односи

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин, во своето обраќање преку линк до учесниците на Форумот на регионите на Русија и Белорусија, оцени дека Белорусија се наоѓа под меѓународен притисок без преседан.

Тој истакна дека односите меѓу Москва и Минск се „сојузнички и братски“ и не може да ги загрози моментната ситуација.

– Во оваа комплексна и предизвикувачка ситуација по претседателските избори, Белорусија е соочена со надворешни притисоци без преседан и бара најдобро решение. Сакам да повторам уште еднаш: односите меѓу Русија и Белорусија се изградени на цврсти темели, нагласи Путин, додавајќи дека двете земји ги поврзуваат длабоки, вековни, културни и духовни корени, братски односи и заедничка историја.

Рускиот претседател, исто така, потсети дека разговарал со Александар Лукашенко на 14 септември во Сочи и тогаш меѓусебно е потврдено значењето на соработката меѓу двете земји.

Би можело да ве интересира

САД ги прошируваат санкциите против рускиот гасовод Северен поток 2

Жарко Настоски

Русија е подготвена да го прифати американскиот предлог за продолжување на нуклеарниот договор

Жарко Настоски

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски

Кражба на цевки за кислород од болница во Русија

Ана Ололовска

Москва пред Нова година почнува со масовна вакцинација против Ковид-19

Жарко Настоски

Протести во Минск, уапсени 50 лица

Ана Ололовска