Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека 95 отсто од руските стратешки нуклеарни сили се модернизирани, а воздухопловните сили штотуку презеле четири нови суперсонични бомбардери со нуклеарно вооружување.

Путин ова го изјави по повод Денот на бранителот на татковината, со кој се слави војската, еден ден откако леташе со модернизиран стратешки бомбардер Ту-160М способен да носи нуклеарно оружје. Рускиот лидер ги пофали војниците кои се борат во Украина во, како што рече, „специјална воена операција“, поздравувајќи ги како херои кои се борат за „вистината и правдата“.

Но, тој посвети голем дел од својот говор на достигнувањата на воено-индустрискиот комплекс. Неговата порака е дека руската нуклеарна тријада – нејзините стратешки копнени, морски и воздушни нуклеарни капацитети – постојано се модернизираат и се во добра форма.

„Вклучувајќи го нашето борбено искуство, ќе продолжиме да ги зајакнуваме вооружените сили на секој можен начин, вклучително и тековните напори за повторно опремување и модернизација“, рече Путин. „Денес уделот на модерното оружје и опрема во стратешките нуклеарни сили веќе достигна 95 отсто, додека поморската компонента на „нуклеарната тријада“ е речиси 100 отсто“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови