Путин: Контраофанзивата на Украина пропадна

Од:

Владимир Путин рече дека руските сили ги зајакнале своите позиции долж целата линија на фронтот во Украина по, како што рече, неуспехот на украинската контраофанзива. Русија во моментов контролира околу 17,5 отсто од територијата на Украина, а четиримесечната украинска контраофанзива оваа година не донесе речиси никакви територијални придобивки, покажуваат западните анализи на територијата што ја контролира Русија.

Украина ја врати територијата што Русија ја зазеде минатата година, но украинската војска се бореше да ги пробие руските линии кои беа засилени со мински полиња и илјадници дополнителни руски војници. „Што се однесува до контраофанзивата, која наводно е во мирување – таа целосно пропадна“, рече Путин во видеото објавено на социјалните мрежи од новинарот на Кремљ, Павел Зарубин.

За битката за источниот украински град Авдиивка, Путин заклучи дека Украина подготвува нови офанзивни операции. И Русија и САД го опишаа интензивирањето на борбите околу Авдиивка како нова руска офанзива.

„Она што сега се случува по целата линија на контакт се нарекува активна одбрана“, рече Путин и додаде: „Нашите сили ја подобруваат својата позиција во речиси целата област“.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски