Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Од:

Рускиот и францускиот претседател Владимир Путин и Емануел Макрон денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија и североисточна Украина, соопшти Кремљ.

Двајцата претседатели истакнаа дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија треба да се почитуваат.

Како што се наведува во соопштението, Путин го известил Макрон за напорите на Русија за стабилизирање на регионот, а двајцата државници се согласиле дека треба да се почне внатрешен сириски дијалог.

Путин и Макрон исто така се согласија и дека кога станува збор за ситуацијата во Украина, пакетот мерки од договорот од Минск нема алтернатива.

– Киев мора безусловно да се согласи со сите договори договорени во рамките на Нормандискиот формат и Контакт групата, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Пјер Московиси ќе биде назначен за шеф на Ревизорскиот суд на Франција

Ана Ололовска

„Немам намера да ја затворам фабриката „Мобеж“, вели првиот човек на Рено, Жан-Доминик Сенард

Ана Ололовска

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

Ана Ололовска

Трагите на Русија во информативниот простор на Западниот Балкан

Ана Ололовска

Пад на француската економија од 5,3 отсто во првиот квартал, најголем квартален пад од 1968 година

А1он

Русија: Јутјуб ги блокира руските медиуми, а САД го создаваат светот на Орвел

Ана Ололовска