Пукање во средно училиште во Калифорнија, еден загинат, повеќемина повредени

Од:

Едно лице загина, а повеќемина се повредени, од кои двајца се во критична здравствена состоја, откако денеска се случи пукање во средно училиште во Санта Кларита, Калифорнија.

Напаѓачот бил облечен во црно и се верува дека е азиско потекло. Според Си Ен Ен напаѓачот најверојатно бил ученик во тоа училиште. Полицијата во Лос Анџелес соопшти дека напаѓачот е веќе задржан и се наоѓа во болница. Полицијата, исто така, побара будност во соседните реони.

-Веруваме дека работел сам, засега нема други обвинети. Продолжуваме со истрагата и ги собираме сите достапни информации, изјави шерифот на Санта Кларита.

Бројот на ранетите засега е непознат и во новинските извештаи варира од петмина до седумина. Двајца од критично повредените се мажи, третата е девојка, која во меѓувреме подлегнала на повредите.

Веднаш по пукањето се јави сенаторката од Калифорнија Камала Харис, учесник во трката за номинација претседателски кандидат од демократите.

-Ова не треба да се случува, не треба да спроведуваме вежби по школите во случај на пукање. Бараме итна забрана за продажба на автоматско оружје и нов закон за оружје, изјави Харис за „Си-Ен-Ен“.

Би можело да ве интересира

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски