Првиот авион од странство по цели осум месеци слета на аеродромот во Вухан

Од:

Во кинескиот град Вухан, местото каде првпат се појави коронавирусот во декември лани, слета првиот авион на меѓународен лет од јануари, кога аеродромот беше затворен.

Станува збор за јужнокорејската нискобуџетна авиокомпанија Т-Веј, чиј авион слета со 60 патници кои мора да покажат негативенПЦР – тест, објави кинеската државна телевизија.

Според кинеските медиуми, патниците носеле маски, а полицијата со заштитни комбинезони и визири ги проверувале пасошите.

Кон крајот на март, Кина драстично го намали воздушниот сообраќај со остатокот од светот со цел да се ограничи доаѓањето на заразени лица.

Оттогаш, земјата во голема мерка го потисна вирусот со мерките за ограничување на движењето, карантин, тестирање, следење контакти и носење заштитни маски. Тие бележат само неколку нови случаи секој ден.

Според официјалните податоци, околу 3.900 луѓе починале од Ковид-19 во Вухан, и тие сочинуваат околу 80 проценти од вкупно 4.634 смртни случаи во Кина.

Од почетокот на епидемијата, градските власти ги тестирале сите 11 милиони жители.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија 20.890 новозаразени, починале 102 лица – највисоко ниво на тревога во Нотингем

Жарко Настоски

Во Реџина 21 фудбалер заразен со коронавирус

Жарко Настоски

Во САД 63.195 новозаразени, починале 380 лица

Жарко Настоски

Во Франција дневно има 100.000 нови случаи на Ковид-19, смета Научниот совет

Жарко Настоски

Во Црна Гора заразени 97 ученици и 92 наставника, во самоизолација 558 лица

Жарко Настоски

Совет на министри на ЕУ: Физичките состаноци на апсолутен минимум

Жарко Настоски