Првата пилот-серија од вакцината „Спутник V“ испратена низ руските региони

Од:

Првата пилот-серија од вакцината против коронавирус „Спутник V“, наменета за ризичните групи, веќе е испратена во руските региони, изјави портпаролот на руското Министерство за здравство.

-Првата група од вакцината „ Спутник V“, развиена од националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја “ на руското Министерство за здравство, е испратена во регионите, рече портпаролот на министерството, јави Тасс.

На 11 август Русија стана првата земја во светот што регистрира вакцина против коронавирусот и ја нарече „ Спутник V“.

Би можело да ве интересира

Д-р Грозданова: Се очекува Македонија да ја добие вакцината против Ковид-19 во првите месеци од 2021 година

Жарко Настоски

Путин: Русија планира да ги извезува своите вакцини

Жарко Настоски

Санчез: Шпанија и Германија први сакаат да го вакцинираат населението против коронавирусот

Жарко Настоски

Кина ги повика државите повеќе да соработуваат околу развојот на вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски

„Фајзер“ ќе побара дозвола за итна употреба на нејзината вакцина во САД

Жарко Настоски

Кина развива пет вакцини против коронавирусот

Жарко Настоски